PRACA TRENERA MOIMI OCZAMI. Kim jest tak naprawdę trener?


Dziwne jest to uczucie, kiedy wypuszczasz swój pierwszy tekst na bloga – mieszanina strachu i niepewności wraz z ekscytacją i dumą, że to dzieło Twojego życia😆podczas gdy za rok jak znów to przeczytam to złapię się za głowę😉. No cóż, niech się dzieje😉. Piszę ten tekst ponieważ chciałabym podzielić się z Tobą moimi odczuciami i doświadczeniem w pracy trenera, a także dać pewien obraz tym, które trenera szukają. Być może pomoże też osobom, które wkraczają w świat tego zawodu.
Jakiś czas temu diametralnie zmieniłam swoją ścieżkę zawodową, dlatego uważam, że mam sporo do powiedzenia w temacie obydwu typu zawodów – etat i freelancer. Obydwa mają swoje wady i zalety, choć nie każdy zdaje sobie z tego sprawę. Wszędzie dobrze tam gdzie nas nie ma, idealnie oddaje opisywany temat😉.Żałuję, że nie trafiłam wcześniej na artykuły szczerze mówiące o pracy etatowej i freelancerskiej. Dodatkowo powielane i często (nie zawsze) nieautentyczne informację w SM potęgują to wyobrażenie. Dlatego chcę dać Ci wartościowy tekst, z którego wyniesiesz pewną wiedzę i jednocześnie wyciągniesz z niego własne spostrzeżenia.
Przed przeczytaniem odpowiedz sobie krótko na kilka pytań – nie wchodź w nie głęboko, po prostu odpowiedz intuicyjnie. Nie musisz znać odpowiedzi, śmiało możesz odpowiedzieć na nie NIE WIEM. Co widzisz patrząc na trenera w Social Mediach? Na podstawie czego oceniasz że trener jest dobry? Praca trenera jest łatwa czy trudna? Pytam konkretnie – CO TY MYŚLISZ, a nie to co wydaje Ci ze masz myśleć. Wystarczy .. bo jak tak dalej pójdzie to zmęczysz się już na samym początku 😉. Jest parę stereotypów na temat pracy trenera, które chce opisać z mojej perspektywy. Zwróć uwagę również, że tekst ten jest o trenerach trenujących amatorów sportu, a nie sportowców ukierunkowanych na konkretną dyscyplinę!!! Uwierz mi sport zawodowy rządzi się swoimi prawami i pomimo kilku spójnych elementów jest to zupełnie odrębny temat.
Ok, zaczynam!

KAŻDY MOŻE ZOSTAĆ TRENEREM. Tak oczywiście że każdy! Tak jak każdy może zostać kosmetyczką, fryzjerem, programistą, tynkarzem i pilotem samolotu! Dlaczego osoba kochająca swoją pracę i spełniająca się w wymarzonym zawodzie ma tego nie robić lub co gorsze – robić coś czego nienawidzi i to każdego dnia?! Czy w związku z tym każda z tych osób będzie PRO? Czy wszyscy pracujący w korporacjach są na odpowiednich stanowiskach ze względu na swoje zasoby i kompetencje? Chyba nie zdziwi Cię to, że powiem NIE. Pomimo tego codziennie wykonują tę pracę i nikt ich nie ocenia. Nie każdy trener jest dobrym trenerem, tak jak nie każdy fryzjer dobrze farbuje i ścina włosy…
SOCIAL MEDIA przedstawiają pracę trenera jako lekką i przyjemną. Być może tak jest w przypadku znanych influencerów, którzy swoją ciężką pracą są w tym momencie, w którym mogą nazwać ją łatwą i przyjemną. Natomiast praca trenera wybiega BARDZO poza to co widzisz! W swojej pracy mam często osoby z różnymi chorobami, dolegliwościami, z kontuzjami, a także niezdyscyplinowane. Każda z tych osób wymaga INDYWIDUALNEGO podejścia treningowego i mentalnego. Wiedza ( a także umiejętności interpersonalne ) trenera wykraczają grubo poza same ramy metod treningowych…
DOBRY TRENER CAŁY CZAS SIĘ EDUKUJE. Szkolenia, seminaria, warsztaty, obozy, webinary, PRAKTYKA WŁASNA – trener za to płaci! Dzięki tej wiedzy i inwestycji TY możesz czuć się bezpiecznie, ponieważ jesteś traktowany kompleksowo.
UMIEJĘTNOŚCI, które pokazuje trener w SM są często jego osobistą drogą. We współpracy indywidualnej trener dopasowuje poziom trudności do Twoich umiejętności! Szukaj trenera z którym dobrze rezonujesz – a jak masz wątpliwości – pytaj!
TRENER JEST DLA CIEBIE WSPARCIEM. Jest Twoim osobistym psychologiem. Potrafi Cię słuchać. Bierze pod uwagę Twoje potrzeby. Motywuje Cię do działania właśnie wtedy, kiedy Ty nie masz w sobie tyle siły. Pokazuje Ci drogę, wspiera w budowaniu dobrych nawyków, uczy Cię zdrowej relacji z jedzeniem. Inspiruje Cię do dbania o siebie nie tylko na polu fizycznym. Przekonuje do regeneracji i czasu dla siebie. Taki trener to skarb wiec doceń go!!!
TRENER TEŻ CZŁOWIEK i Cię rozumie! Często spotykam się z ogromnym zdziwieniem kiedy mówię, że trener je pizze i czekoladę. Różnica jest taka, że trener wie, że nie jest to w dłuższej perspektywie dla niego korzystne zdrowotnie, dlatego potrafi nad tym zapanować. Ale też jest człowiekiem. Nie jest idealny, ponieważ nikt nie jest idealny.
TRENER TEŻ MA SWOJEGO TRENERA, (choć oczywiście nie zawsze i nie na wszystkich etapach swojej ścieżki), który posiada inne umiejętności od którego ten trener chce się nauczyć. To normalne i powinieneś się cieszyć mając takiego trenera. Dzięki temu jakość Twojego treningu i opieki jest o wiele wyższa!
NIE KAZDY TRENER JEST DOBRY WE WSZYSTKIM, powinieneś o tym wiedzieć. Masz prawo wyboru. Jeśli zależy Ci na sporcie sylwetkowym – idź do trenera od sportów sylwetkowych. Musisz sobie jednak zdawać sprawę z tego, że sport sylwetkowy ma mało do czynienia ze sprawnością oraz zdrowym stylem życia. Według mnie oczywiście i nie mówię tu o rodzaju treningu a budowaniu relacji z jedzeniem, Aby mieć idealną sylwetkę musisz restrykcyjnie trzymać się planu diety i treningu. To jest sport zawodowy!!! Jeśli chcesz uprawiać dwubój – wybierasz trenera od dwuboju. Jeśli chcesz trenować akrobatykę – szukasz zajęć i trenera z akrobatyki. Jeśli chcesz trenować dla sprawności, dla dobrego samopoczucia, dla frajdy i dla zdrowia – szukasz trenera który patrzy na ciało holistycznie. Ja jestem właśnie takim trenerem.
DOBRY TRENER TO TAKI KTÓRY JEST WSZECHSTRONNY – co nie oznacza ze musi być we wszystkim najlepszy! Zrozumienie tej różnicy jest kluczowe. Osobiście uwielbiam świadomych trenerów, którzy czerpią z różnych metod treningowych i potrafią je wykorzystać w swojej dziedzinie.
TRENER NIE FORSUJE TWOJEGO CIAŁA DO GRANIC MOŻLIWOŚCI (chyba że jest to sport zawodowy, ale to nie jest post o sporcie zawodowym). Twoje ciało jest domem dla Twojej duszy! Twoje ciało nie jest osobną jednostką – jest jednością, na którą składają się też umysł i emocje – które kumulują się w danych miejscach i mogą zamanifestować się w postaci kontuzji.
TRENER DBA O BUDOWANIE MARKI OSOBISTEJ, ZARÓWNO OFFLINE JAK I ONLINE. Dba o o współpracę i dotarcie do klientów, o zarządzanie własnej firmy, o kreatywność i pomysłowość i o ORYGINALNOŚĆ. Oprócz wiedzy merytorycznej musi posiadać umiejętności biznesowe, a także wykazywać się samodyscypliną i przedsiębiorczością.
Nie uważam ze każdy trener jest dobry – i nie ma dla mnie znaczenia czy pracuje w zawodzie 10 lat czy jeden rok. Nie każdy trener z którym mam do czynienia do mnie przemawia i nie z każdym się zgadzam, a są i tacy, którzy autentycznie przerażają mnie tym co robią (z nieświadomymi tego ludźmi). Dla mnie najważniejsze jest aby osoba z którą pracuje znalazła swoja drogę do sprawności i długoletniego zdrowia. Aby dbała o to co i ile je, o to aby regenerowała ciało poprzez różne techniki – jogę, oddech. Aby forma ruchu była dla niego sposobem na różne trudności dnia codziennego. Aby człowiek uczył się i poznawał możliwości swojego ciała – ponieważ wiem że to wszystko przekłada się na jakość życia POZA treningiem.
I najważniejsze – trener daje Ci narzędzia do pracy – natomiast to od Ciebie zależy ile z tego weźmiesz. Ty bierzesz odpowiedzialność za swoje wybory i działanie. Szukaj swojej drogi i swojego trenera – WARTO!
😉
Kara